ADMIRAŁ KAZIMIERZ PORĘBSKI – PATRON SZKOŁY

Opublikowano: 2022-10-24 20:24, Numer artykułu: 58954 , Autor: E.Hoffmann

Admirał Porębski urodził się w 15 listopada 1872 r. w Wilnie, po maturze wstąpił do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu, który ukończył w 1892 r. Promowany do stopnia miczmana (polski chorąży) rozpoczął służbę na okrętach wojennych. Przez szereg lat zajmował różne stanowiska w carskiej flocie. Był m.in. dowódca torpedowca "Triewożnyj", krążownika "Admirał Makarow" i stawiacza min "Jenisej". W rok póżniej objął dowództwo najnowocześniejszego pancernika "Imperatica Marija", a następnie, już w stopniu kontradmirała- dowództwo brygady krążowników na Morzu Czarnym.

Admirał Porębski mimo pełnienia wysokich stanowisk w armii rosyjskiej zawsze podkreślał swe polskie pochodzenie, utrzymywał ścisłej kontakty z polskim środowiskiem w Sewastopolu i Petersburgu. Jesienią 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podał się do dymisji i przybył do Warszawy. W listopadzie 1918 r. kontradmirał Porębski wstąpił do Wojska Polskiego. Dzięki kwalifikacjom i umiejętnościom organizacyjnym został szefem Departamentu do Spraw Morskich (2 maja 1919r.), instytucji podporządkowanej Ministerstwu Spraw Wojskowych.

Postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie polskiej granicy morskiej wprowadzono w życie w 1920 r. Przejmowanie Pomorza zakończyło się 10 lutego w Pucku uroczystością "zaślubin Polski z morzem". Na akcie erekcyjnym złożył swój podpis m.in. kontradmirał K. Porębski. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził odcinkiem "Zegrze-Dębe" oraz kierował żeglugą wojenną na Wiśle

W 1921 r kontradmirała K. Porębskiego zweryfikowano do stopnia wiceadmirała.

Przedmiotem szczególnej troski wiceadmirała był dobór kadr. W tym celu, w oparciu o Port Wojenny w Modlinie, utworzono batalion morski i Szkołę Morską w Tczewie kształcąca oficerów marynarki handlowej.

Dzięki jego zabiegom zorganizowano również w Toruniu Szkołę Marynarki Wojennej.

Był prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej oraz współzałożycielem Yacht Klubu Polskiego.

1 stycznia 1922 r. naczelna instytucją marynarki zostało kierownictwo Marynarki Wojennej. Na jego czele stanął wiceadmirał Porębski.

9 maja 1925 Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski zwolnił go ze stanowiska szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, a Minister Spraw Wojskowych, gen. dyw. Władysław Sikorski przeniósł w stan nieczynny. Z dniem 30 kwietnia 1927 został przeniesiony w stan spoczynku

Zmarł po długiej chorobie 20 stycznia 1933 w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wielokrotnie otrzymywał wysokie odznaczenia, polskie i zagraniczne m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych i Francuską Legią Honorową.

Po śmierci Kazimierz Porębski został uhonorowany na wiele sposobów m.in. w Gdyni Pogórzu znajduje się ulica jego imienia, 30 czerwca 1994r. został patronem 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, przed gmachem nawigacji akademii morskiej został wystawiony jego pomnik, a na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu znajduje się poświęcona mu pamiątkowa tablica.

15 maja 1998 r. jego imię otrzyma szkoła podstawowa nr 43 w Gdyni, co czyni nasze dwie placówki bliźniaczymi zarówno pod względem numerów jak i patrona.